V případě DPP i nadále platí, že lze u jednoho zaměstnavatele odpracovat maximálně 300 hodin za rok a odměna do výše 10 tis. Kč je osvobozena od placení sociálního a zdravotního pojištění.
To ale také znamená, že zaměstnanec není pojištěn, a proto se tento druh dohody hodí pro osoby, za které odvádí pojistné stát, např. studenti, starobní důchodci, ženy na rodičovské dovolené.
Pozor na výplatu odměny! Pokud by například zaměstnanci na základě DPP náležela odměna za leden 6 000 Kč a za únor 5 000 Kč a tuto odměnu byste vyplatili za oba měsíce současně, vyplacená částka přesáhne 10 tis Kč a vznikla by povinnost odvést sociální a zdravotní pojištění.
U DPČ se zvyšuje v roce 2023 limit pro povinnou účast na sociálním a zdravotním pojištění na částku 4 000 Kč. Při odměně do 3 999 Kč se pojistné neodvádí, ale stejně jako u DPP platí, že zaměstnanec není v takovém případě pojištěn.
Maximální výše úvazku je polovina fondu klasické pracovní doby. Je třeba hlídat, že zaměstnanec počet hodin nepřekročí.
U smlouvy o výkonu funkce jednatele byl také limit, při kterém se odvádí sociální pojištění, zvýšen na 4 000 Kč. Pozor! Zdravotní pojištění se platí od koruny.
Je důležité vědět, že:
- Stejné druhy dohod u jednoho zaměstnavatele se sčítají, například pokud má zaměstnanec podepsanou DPP výši 6 000 Kč a druhou DPP s odměnou 5 000 Kč, obě částky se sečtou a z celé částky se odvede sociální a zdravotní pojištění, protože je vyšší než 10 tis Kč.
- Malé rozsahy podepsané u jednoho zaměstnavatele se sčítají, například pokud má statutár podepsanou smlouva o výkonu funkce jednatele ve výši 3 900 Kč a současně DPČ s odměnou 3 900 Kč, obě částky se sečtou a z celé částky se odvede sociální a zdravotní pojištění, protože je vyšší než 3 999 Kč.