Převod dluhu mezi firmami se stejnými majiteli

Převod dluhu z firmy A do firmy B | Transfer of debt from company A to company B | Übertragung von Schulden von Unternehmen A auf Unternehmen B

Obrátili se na nás klienti, dva majitelé dvou různých právnických osob. Obě firmy měly stejnou vlastnickou strukturu složenou pouze z uvedených dvou fyzických osob. 

V jedné společnosti byla evidována bezúročná půjčka od jednoho ze společníků ve výši X milionů Kč. 

Majitelé chtěli dluh převést z jedné společnosti na druhou. Zároveň plánovali u obou firem změnit vlastnickou strukturu a dále v jejich budování postupovat odlišně než doposud.

Součástí zadání pro kancelář Jaspar bylo, že by mezi firmami nemělo dojít k přesunu financí, štěpení firmy či změnám v základním kapitálu. 

 

Jak jsme tuto situaci vyřešili?

1) Zadlužená firma (A) postoupila svůj bezúročný závazek vůči společníkovi firmě bez dluhů (B). Firma B převzala závazek od firmy A dle §1888 a násl. Občanského zákoníku. 

Aby byl tento krok možný, je vždy třeba souhlasu věřitele (v tomto případě společníka) s převzetím dluhu (závazku) novým dlužníkem. Bez tohoto souhlasu by daná transakce nebyla možná. V takovém případě by existovala možnost pouze tzv. převzetí plnění (dle §1887 OZ), kdy by se firma B zavázala firmě A, že za ni dluh uhradí.

    2) Jako protiplnění za převzetí dluhu firmou B vznikl mezi firmami nový vztah: firmě A vznikl závazek vůči firmě B ve výši převzatého dluhu. Firma B se tak stala věřitelem firmy A. Ve smlouvě o převzetí závazku si obě strany definovaly, že firma A bude firmě B platit tržní úrok ze závazku vůči ní.

    • Účetně u firmy A: Závazek vůči společníkovi zanikl a vznikl nový závazek vůči firmě B.
    • Účetně u firmy B: Vznikl závazek vůči společníkovi a současně vznikla pohledávka za firmou A.
     

    3) Firma B se stala dlužníkem vůči věřiteli – společníkovi.

    4) Po několika měsících se firmy dohodly, že firma A závazek vůči firmě B neuhradí. Na základě této dohody zanikla pohledávka firmy B za firmou A prominutím. Díky tomu se firma A efektivně zbavila svého dluhu.

     

    Jaký byl dopad na náklady/výnosy a daňové povinnosti?

    Po převodu dluhu z firmy A na firmu B

    • Firma A v souladu se smlouvou a účetními předpisy (na principu časového rozlišení) účtovala o nákladovém úroku. Tento úrok (hrazený firmě B) se stal jejím nákladem. V obecné rovině by pro firmu A mělo jít o daňově uznatelný náklad, pokud splnila podmínky daňové uznatelnosti (§ 24 odst. 1 ZDP) a specifické podmínky pro úroky.
    • Firma B účtovala o výnosovém úroku (ve stejném období jako firma A účtovala náklad). Tento úrok tak byl jejím (zdanitelným) výnosem.
     

    Po prominutí dluhu mezi firmami A a B

    • V okamžiku, kdy dluh vůči firmě B zanikl bezúplatně (dohodou o neplacení/prominutí), vznikl firmě A zdanitelný výnos ve výši nesplaceného dluhu (§ 23 odst. 3 písm. a) bod 11 ZDP (zvyšující základ daně z příjmů právnických osob). Firma A však měla ztrátu z předchozích let převyšující zdanitelný výnos. Díky tomu nemělo prominutí závazku na daňovou povinnost firmy A žádný vliv.
    • Firma B účtovala o odpisu pohledávky za firmou A jako o nákladu (snížení vlastního hospodářského výsledku). Tento náklad z odpisu pohledávky byl daňově neuznatelný, protože k zániku pohledávky došlo na základě dohody mezi spojenými osobami a nebyly splněny zákonné podmínky pro daňový odpis pohledávek (§ 24 odst. 2 písm. y) ZDP). Firma B si tedy o hodnotu odepsané pohledávky nemohla snížit základ daně.
     

    Jaký byl dopad na aktiva/pasiva obou firem?

    Po převodu dluhu z firmy A na firmu B

    • U firmy A došlo pouze ke změně struktury pasiv. Zanikl závazek vůči společníkovi a vznikl nový závazek vůči firmě B. Celková výše pasiv se u firmy A v tomto kroku nezměnila.
    • U firmy B došlo ke změnám v aktivech i pasivech. Vznikl nový závazek vůči společníkovi (cizí zdroje – dlouhodobé závazky). Zároveň došlo ke vzniku pohledávky za firmou A. 
     

    Po prominutí dluhu mezi firmami A a B

    • Firmě A zanikl závazek vůči firmě B (cizí zdroje – dlouhodobé závazky). Zároveň se zvýšil vlastní kapitál (prostřednictvím výsledku hospodaření, kam vstoupil výnos z prominutí dluhu). Celková bilanční suma zůstává vyrovnaná. Ke změnám aktiv vůbec nedošlo, změnila se pouze struktura pasiv.
    • U firmy B dochází ke změnám v aktivech i pasivech. V aktivech zaniká (je odepsána) pohledávka za firmou A. Odpis pohledávky se projeví (přes snížený výsledek hospodaření) snížením vlastního kapitálu.
     

    Výsledek celé operace

    • Dluh byl převeden z jedné společnosti na druhou, aniž by bylo nutné převádět peněžní prostředky.
    • Daňové povinnosti v tomto konkrétním případě byly minimální.
    • Náklady spojené s touto operací představovaly úroky placené firmou A firmě B do okamžiku dohody o prominutí dluhu.
     

    Řešíte podobnou situaci? Obraťte se na nás

    Zbavíme vás většiny starostí spojených s podobnými operacemi a zajistíme, že proběhnou v souladu se zákonem a správně podle účetních a daňových pravidel. V případě potřeby nás kontaktujte.

    Nejnovější články

    Udělejte první krok a ozvěte se

    Napište nám

    info@jaspar.cz

    Zavolejte

    605 202 525