Pozor na neprůkazné účetnictví

PŘÍPADOVÉ STUDIE / 8. 3. 2024
0

Máme tady dobu, kdy se pomalu ale jistě blíží uzavření účetnictví za rok 2023 a podání daňového přiznání k dani z příjmu fyzických a právnických osob.

V této souvislosti nás oslovil jednatel společnosti s ručením omezeným, že potřebuje „narovnat“ účetnictví roku 2023 a podat daňové přiznání.

Bohužel nemá podklady za rok 2023 úplné a nemá ani podané přiznání za rok 2022. Účetnictví je neprůkazné, v obratech na bankovních účtech jsou nespárované platby.

Není v silách kouzelníků, natož účetních, ekonomů nebo daňových poradců sestavit řádnou závěrku a podat přiznání, pokud nejsou k dispozici všechny podklady.

Naše společnost potenciálnímu klientovi nabídla úplnou rekonstrukci účetnictví za oba roky. Bohužel je to samozřejmě časově a finančně náročné ale zároveň jediné možné řešení, pokud má být účetnictví a daně v pořádku. Nedohledané výdajové pohyby bohužel budou daňově neuznatelné.

Pokud nedojde k opravám a podání přiznání, vystavuje se každý podnikatel sankcím a pokutám ze strany správce daně.

Správce daně nejdříve pošle výzvu na odstranění nedostatků a podání daňového přiznání. Už v této chvíli musíte zaplatit pokutu za pozdní podání přiznání. Pokud nebudete reagovat, přijde pokuta za nepodání přiznání a zároveň se dopouštíte správního deliktu. Pokud i nadále nebudete reagovat, správce daně může vyměřit daň dokazováním nebo v krajním případě za využití pomůcek.

Neplnění daňových povinností a nereagování na výzvy finančního úřadu může mít za následek až to, že bude vaše firma označena za nespolehlivého plátci daně. (Za nespolehlivou je považována firma, která nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň alespoň 500 000 Kč, a také podnik podezřelý z účasti na podvodu. Za nespolehlivého plátce může být označena i společnost, která opakovaně neplní lhůty pro povinná podání! Nespolehlivou osobou se na základě rozhodnutí správce daně může stát fyzická i právnická osoba).

Proto nenechávejte kontrolu účetnictví na poslední chvíli a mějte přehled o jeho stavu a stavu hospodaření firmy.

Sdílejte

NECHTE STOPU

A jaký bude váš názor?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *