Blog

Případová studie: Příběhy klientů, kterým jsme rekonstruovali účetnictví

V poradenské a účetní kanceláři Jaspar se čím dál častěji setkáváme s tím, že se na nás obracejí potenciální klienti s problémem: „Máme špatně vedené účetnictví“.

Vzhledem k tomu, že spolupracujeme s mnoha auditory, probíráme s nimi nejen účetní problémy, ale i personální. Bohužel i kolegové auditoři nám potvrdili, že v posledních letech roste „fenomén“ špatně odvedené práce, nezaúčtovaných dokladů, neodevzdaných výkazů a hlášení.

Společnosti se tím dostávají do problémů, protože nemají splněné povinnosti vůči orgánům státní správy, nejčastěji vůči správci daně. Dalším důsledkem je, že majitelé či finanční ředitelé neznají výsledek hospodaření své firmy, nemají přehled o pohledávkách apod.

Následky mohou být nepříjemné. Například pokuty od finančních úřadů. Společnost se může stát nespolehlivým plátcem DPH. Může přijít o peníze. Atd. Atd. Pokračovat bychom mohli dlouho.

Chybí-li podklady pro manažerské rozhodování, nemá se management firmy o co opřít při rozhodování o svém dalším hospodaření, investicích, působení na trhu. Může mít problém s bankovním sektorem při žádostech o úvěr nebo plnění podmínek již čerpaných úvěrů.

Jeden příklad z naší praxe: Společnost, pro kterou jsme dělali rekonstrukci účetnictví, neměla vůbec přehled o stavu svého účetnictví. Chápeme, že pokud si najmete pracovní sílu, odborníka na účetnictví, čekáte, že se vám o něj bude řádně starat. Nicméně odpovědnost je vždy na statutárním orgánu. Majitelé firem a především jednatelé by měli mít zájem se o SVÉM účetnictví dovědět více a mít tak přehled i nad prací účetní.

➡️ Doporučení: Nastavte si se svou účetní pravidelné schůzky. Domluvte se na reportech a výkazech, jež budete každý měsíc (kvartál) požadovat. Nechejte si výkazy vysvětlit. Nastavte si limity na pokladnách, dělejte fyzické inventury. Kontrolujte své pohledávky, ptejte se na výsledek hospodaření.

Rozhodně nechceme, abyste zastávali funkci účetní. Ale nakonec vy nejlépe víte a cítíte, jak se vaší společnosti daří. Přehled v účetnictví a spolehlivá spolupráce v tom rozhodně hodně pomůžou.

Účetní a daňový tým společnosti Jaspar má nyní několik firem, u nichž řeší rekonstrukce účetnictví. Špatně vedené účetnictví například u jednoho z klientů vedlo ke snížení kontokorentu v bance.

U druhého, který neměl přehled o výši finančních prostředků na pokladně, byly následky ještě horší. Zde dokonce došlo k trestnímu oznámení na zaměstnankyni, jež měla možnost disponovat s pokladnou a bankovními účty společnosti a využila toho ne zrovna dobrým způsobem. V tomto případě došlo ke zpronevěře skoro milionu korun. 😔

Provedli jsme rekonstrukce a kontroly, nastavili parametry a procesy následných kontrol. Doložili seznamy pohledávek, závazků, sporných položek.

I když nyní nezbývá klientům nic jiného, než aby vyřešili spoustu problémů, mají další cestu již nastavenou řádně a s jasnými pravidly. Každý měsíc tak budou mít přehled o svém hospodaření a cash flow. Věříme, že již nyní mají opět jistotu, že je jejich účetnictví v pořádku.

Sdílejte

Nejnovější články

Udělejte první krok a ozvěte se

Napište nám

info@jaspar.cz

Zavolejte

605 202 525