Blog

Případová studie: Špatně vedené účetnictví a „dárek“ v podobě vysoké daně z příjmu PO

Případová studie: Špatně vedené účetnictví a "dárek" v podobě vysoké daně z příjmu PO

Rozhodli jsme se, že budeme čas od času zveřejňovat příběhy z naší účetní praxe a trable, které pomáháme klientům řešit. Sledujeme tím (samozřejmě kromě trochy vlastní propagace) jeden hlavní cíl. A totiž ukázat, že i v oblasti účetnictví a daní, kterou stále tolik podnikatelů podceňuje, může dojít ke stavům velmi nepříjemným. Stavům, jež mohou ohrozit finanční stabilitu firmy. Třeba tím přimějeme některé majitele, aby se o správu účetnictví a ekonomiku své firmy zajímali trochu více než doposud. První příběhy už jste si zde na blogu mohli přečíst pár dní zpátky. Dnes přicházíme s dalším.

Ten se odehrál v červenci letošního roku. Hned 1.7. ráno nám zavolal majitel firmy s ročním obratem cca. 18 milionů Kč, že nemá řádně vedené účetnictví za rok 2022 a že mu podle účetních dat vychází základ daně 2 000 000 Kč. Díky tomu by na něj čekal pěkný „dárek“ v podobě daně z příjmu právnických osob ve výši 380 000 Kč (nemluvě o následných zálohách).

Vzhledem k tomu, že už nebylo mnoho času, nasadili jsme na řešení situace několik kolegů, primárně hlavní účetní a analytika. Ti za několik hodin provedli analýzu celého roku, odhalili všechny chyby ve správě účetnictví a připravili nové daňové přiznání s razítkem daňového poradce. Základ daně a výsledná daň byly po opravě výrazně nižší než na začátku. I po zaplacení našich služeb tak klient ušetřil doslova stovky tisíc na DPPO.

Pro případné zlé jazyky rovnou uvádíme, že nešlo o žádnou pokoutnou daňovou optimalizaci, ale skutečně o opravu špatně vedeného účetnictví.

A poučení? Komunikujte se svou účetní pravidelně, snažte se alespoň trochu rozumět výstupům účetnictví a způsobům jejich konstrukce a výpočtu. Chtějte pravidelně vědět (každý měsíc či kvartál), s jakou výší různých daní máte na konci účetního období počítat a hlavně proč.

Sdílejte

Nejnovější články

Udělejte první krok a ozvěte se

Napište nám

info@jaspar.cz

Zavolejte

605 202 525